Հունիսի 28-ին Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը:
Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորների թեկնածուների գաղտնի քվեարկության արդյունքները:
Լիպարիտ Մելիքջանյանը, Գեւորգ Գյոզալյանը եւ Արթուր Դավթյանն ընտրվել են Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորների թեկնածուներ:
Լիպարիտ Մելիքջանյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 68, Գեւորգ Գյոզալյանի թեկնածությանը` 67, Արթուր Դավթյանի թեկնածությանը` 67 պատգամավոր:

On June 28, the National Assembly continued the work of the extraordinary session.
The Chairman of the Accounting Committee of the National Assembly Narek Babayan informed the results of the secret ballot of the candidates for the judges of the judicial composition of the investigation of the civil cases of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation.
Liparit Melikjanyan, Gevorg Gyozalyan and Artur Davtyan were elected candidates for the judges of the judicial composition of the examination of the civil cases of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation.
68 voted for Liparit Melikjanyan’s candidacy, 67 – for Gevorg Gyozalyan’s candidacy and 67 – for Artur Davtyan’s candidacy.